Co to jest STORYTELLING? To umiejętność budowania więzi klienta z marką za pomocą opowieści. Dziś to jedna z najskuteczniejszych i najbardziej cenionych metod marketingowych. To sztuka nie-reklamy.

Przytłoczony nadmiarem inwazyjnego i sztampowego przekazu reklamowego, potencjalny klient automatycznie zmienia kanał, ścisza głos, wychodzi umyć zęby, czy zwija baner reklamowy, jak tylko pojawi mu się on na ekranie.

„Ślepota” i „głuchota” reklamowa, będąca zjawiskiem nieuniknionym, jest w ostatnich czasach dla marketingu dużym problemem i kieruje go na nowe drogi „reklamy nieinwazyjnej”.

Utrata zaufania do konwencjonalnych kanałów i form reklamowych, która doprowadziła media tradycyjne do strat z wpływów z reklam, połączona jednocześnie z rozwojem techniki to jeden z tematów, którym zajmuję się w moim cyklu artykułów Jak Social Media zmieniły świat. Paradoks polega jednak na tym, że wiele osób jest uczulonych na reklamę, ale jednocześnie prowadząc własne biznesy chce się reklamować i chce robić to jak najskuteczniej.

A więc co to jest ten STORYTELLING?

Po polsku powiedzielibyśmy, że to umiejętność opowiadania historii dla potrzeb marketingowych wykorzystywana zarówno przez wielkie i bardzo znane marki międzynarodowe, jak przez marki osobiste.

Niektórzy uważają, że „storytelling marketing” to kolejna moda. Inni twierdzą, że to najstarsza metoda reklamy, jaką zna świat… Już w starożytności, kupcy zagraniczni, przemierzający nieznane i odległe krainy ze swoimi karawanami, załadowanymi towarami na sprzedaż, przybywali do wiosek i miast na szlaku handlowym, siadali przy ognisku i opowiadali swoje historie, zachwalając przy okazji jakość towarów i ilość pracy, które wpływały na ich cenę. Najpierw opowiadali historie… a potem sprzedawali towar.

To rzeczywiście mechanizm stary jak świat i niezawodny. To podstawa dobrego i skutecznego marketingu. Dziś świat stał się globalną wioską… Nasze wspólne ognisko, wokół którego zasiadamy to Internet i Social Media. Czasem brakuje tylko dobrych historii…

Jeśli będziesz śledził AZ-SOCIALMEDIAPRESS Blog, opowiem Ci jak wielkie międzynarodowe marki wykorzystują dziś STORYTELLING budując swój wizerunek globalny.

Dlaczego STORYTELLING wymaga specjalisty?

Każdy z nas ma wiele talentów i pasji. Każdy z nas potrafi robić wiele rzeczy. Jedni produkują luksusowe buty, inni lepią pierogi, robią lody i prowadzą restaurację, jeszcze inni śpiewają lub tańczą, uczą jogi lub innych umiejętności, sprzedają swoje produkty lub usługi. Pisać potrafią wszyscy, może z drobnymi wyjątkami… Dlaczego więc STORYTELLING wymaga specjalisty? Każdy z nas jest w czymś najlepszy. SZTUKA SŁOWA to dar i umiejętność. To prawdziwy talent. Ale nie wystarczy, aby stworzyć dobrą opowieść marketingową.

Jakie są więc elementy dobrego STORYTELLINGU?

Historia powinna:

  • być dobrze opowiedziana

  • mieć cel strategiczny

  • być poprzedzona analizą marketingową

  • stwarzać efekt „wow”

  • być opowiedziana z autorytetem

  • być jasna, prawdziwa, przekonywująca

  • być emocjonująca i zapadać w pamięć

  • opierać się na archetypach narracyjnych

  • mieć formę i długość właściwą dla komunikacji w Internecie

  • być zoptymalizowana pod SEO i pod Media Społecznościowe

Jest jeszcze jeden punkt – moim zdaniem najważniejszy, zwłaszcza w przypadku marki osobistej – nikt z nas nie potrafi opowiadać o sobie rzeczy najpiękniejszych, najbardziej wartościowych i najbardziej wzruszających, które podbiją serce naszego czytelnika (klienta) i wycisną mu łzę z oka lub przekonają go do naszych wartości. Potrzebujemy do tego lustra – czyli kogoś, kto przepracuje z nami wszystkie nasze mocne i słabe strony.

Mówić o kimś dobrze, prawdziwie i przekonywująco, to wielka SZTUKA SŁOWA. Opowiedzieć tak o sobie to prawdziwy wyczyn. Nawet najlepszy „storyteller” ma z tym trudności…

 

AGNIESZKA ZAKRZEWICZ
dziennikarka, pisarka, specjalistka od mediów społecznościowych
Please follow and like us:

Privacy Preference Center

Close your account?

Your account will be closed and all data will be permanently deleted and cannot be recovered. Are you sure?

Are you sure?

By disagreeing you will no longer have access to our site and will be logged out.

SHARE
Facebook
Facebook
Instagram
LinkedIn
YouTube
YouTube
Pinterest
Google+
Google+
http://az-socialmediapress.com/2018/02/23/co-to-jest-storytelling