Chyba nie przez przypadek, po dwóch latach studiowania mediów społecznościowych, tworzenia marki osobistej i rebrandingu zawitałem na Koh Phangan, tropikalną wyspę w Zatoce Tajlandzkiej. Miałam przy sobie stosunkowo małą, dobrze spakowaną walizkę, iPad mini, smartphona, „widły” do robienia „lajfów” oraz książkę Marshalla McLuhana Globalna Wioska. XXI wiek: transformacja w życiu i w mediach, którą chciałam przeczytać po raz kolejny. Media społecznościowe, potomkowie Dzieci Kwiatów i Globalna Wioska… Czułam się jak Robinson Crusoe nowej generacji. Siedziałam pod palmą „wyklikując” na iPadzie i telefonie moją pierwszą stronę lądowania, kończyłam kolejny kurs z mediów społecznościowych w Londynie, budowałem mój pierwszy, profesjonalny blog AZ-SOCIALMEDIAPRESS.COM i pracowałam nad moim pierwszym kursem live „JAK NIE MASZ KOLOSEUM, TO POTRZEBNY CI STORYTELLING”. Jednym słowem spełniałam obietnicę mojej marki osobistej: „Witaj w moim Internetowym Biurze! Zawsze marzyłam o tym, aby nosić biuro w torebce… w bardzo małej torebce. Moje marzenia się spełniły! Czy Ty też o tym marzysz? Dziś jest to możliwe i mogę Ci pomóc to zorganizować.”

Jak Social Media zmieniły świat?

W chwilach wolnych od intensywnej pracy kąpałam się w morzu, oddawałam tajskim masażom stóp, ćwiczyłam jogę, oczyszczałam organizm po terapii, którą właśnie zakończyłam. W końcu to były też moje zasłużone wakacje, po dwóch latach nauki, intensywnej pracy i poszukiwań nowej drogi zawodowej. Przy okazji studiowałam nawyki i trendy Pokolenia Y (Millennial Generation), i czytałam moją „biblię”. We wstępie do „Globalnej Wioski”, uderzyło mnie stwierdzenie, że McLuhan uważał, iż potomkowie „Dzieci Kwiatów” będą mogli zmienić świat, gdyż potrafią przetłumaczyć to, czego ich rodzice nie umieli wyrazić w słowach. Refleksje nad techniką, która zmienia i kształtuje świat, w swojej ostatniej książce kanadyjski socjolog kończy uwagą, że niezbędna będzie analiza nowych fenomenów komunikacji, takich jak pojawienie się telefonu komórkowego… Kiedy patrzę wstecz, sama nie mogę nadziwić się przyśpieszeniu technicznemu i transformacji, która pod jego wpływem dokonała się w mediach i w moim życiu, zaledwie na przestrzeni 20 lat. Moją pracę korespondenta zagranicznego zaczynałam pisząc na maszynie i wysyłając teksty pocztą oraz faksem. Dziś, aby robić to, co tak bardzo kocham – czyli podróżować i pisać – muszę się przebranżowić: używać mediów społecznościowych i uczyć jak z nich korzystać, by budować markę osobistą. Robię już praktycznie wszystko przy pomocy smartphona… Nie należę do „pokolenia cyfrowego” – jestem dużo starsza – ale staram się za nim podążać, a raczej nadążać… 🙂

Media społecznościowe, potomkowie Dzieci Kwiatów i Globalna Wioska

Media społecznościowe, potomkowie Dzieci Kwiatów i Globalna Wioska

Pokolenie Y i Globalna Wioska

Koh Phangan to miejsce niezwykłe, laboratorium nowych przemian i trendów. Wyspę w Zatoce Tajlandzkiej opanowali potomkowie Dzieci Kwiatów. Co miesiąc przy pełni Księżyca na plaży Haad Rin odbywa się Full Moon Party, które ściąga tysiące osób z całego świata. Tu znajduje się także znane centrum jogi AGAMA, gdzie można praktykować Hata Yogę, Tantrę i Kundalini. Na wyspie praktykuje się medytację mindfulness z mnichami buddyjskimi. Niemal w każdym zakątku części zwanej Shritanu jest mała szkoła jogi, gdzie roi się od „białych szamanów”. W marcu na Koh Phangan odbywa się Thailand Contact And Ecstatic Arts Festival, który przyciąga pasjonatów improwizacji kontaktowej. W raju potomków Dzieci Kwiatów jest pełno kawiarenk i restauracji wegańskich oferujących zdrowe, biologiczne jedzenie, a także sklepy z żywnością i kosmetykami organicznymi oraz butiki lansujące modę trendy w stylu tribal, nomade, gipsy, itp. W kafejce Zen na plaży można zobaczyć niezwykły widok: przy długich stołach zaopatrzonych we wtyczki elektryczne młodzi ludzie w kostiumach kąpielowych pracują na swoich laptopach i telefonach, podziwiając przy okazji piękno natury. Jedynym problemem jest prąd, bo Internet na wyspie można złapać praktycznie pod każdą palmą. Zachodowi słońca towarzyszą tańce plemienne na piasku, transmitowane na żywo na Facebooku i Instagramie.

Konsumpcja dóbr niematerialnych

Cała ta niezależna ekonomia, w której ciężar przesunął się z konsumpcji dóbr materialnych na dobra duchowe, intelektualne oraz na dobrobyt fizyczny i zdrowotny jest oparta na cyfrowym marketingu. Media społecznościowe (głównie Facebook i Instagram), niczym tam tamy nawołują precyzyjnie targetowanych klientów z każdego zakątka Globalnej Wioski, jaką jest nasz współczesny świat. I wśród Millennialsów dobra niematerialne mają większy popyt, niż tradycyjne markowe produkty fizyczne. Nic dziwnego, skoro nadrzędną potrzebą Pokolenia Y jest poszukiwanie szczęścia i uwolnienie się od stresu wywołanego przez rewolucję techniczną. Millennialsi dzięki naturalnej skłonności do socjalizacji i wymiany mają wrodzoną zdolność do budowania ekonomii of-line i on-line przy pomocy sieci i Social Mediów.

AGNIESZKA ZAKRZEWICZ
dziennikarka, pisarka, specjalistka od mediów społecznościowych

Zapisz się na NEWSLETTER!

Chcesz w pierwszej kolejności otrzymywać informacje ode mnie?

Dołącz do AZ-SOCIALMEDIAPRESS Blog

Please follow and like us:

Privacy Preference Center

Close your account?

Your account will be closed and all data will be permanently deleted and cannot be recovered. Are you sure?

Are you sure?

By disagreeing you will no longer have access to our site and will be logged out.

SHARE
Facebook
Facebook
Instagram
LinkedIn
YouTube
YouTube
Pinterest
Google+
Google+
http://az-socialmediapress.com/2018/04/05/globalna-wioska-i-media-spolecznosciowe