Kiedy na pytanie czym się zajmujesz, odpowiadam: personal branding, w oczach moich rozmówców widzę konsternację. Jedna ze znajomych, znająca moje zamiłowanie do dobrej kuchni i zdrowego odżywiania zapytała nawet: „A z czym to się je?”

Tak! Przebranżowiłam się i teraz pomagam osobom prywatnym i małym firmom poznać media społecznościowe i używać ich we własnej pracy, prowadzę blog AZ.SOCIALMEDIAPRESS.COM, gdzie piszę o tym Jak Social Media zmieniły świat?, oferuję STORYTELLING w dwóch językach i przede wszystkim specjalizuję się w budowaniu marki osobistej.

Co to jest personal branding?

Jeszcze do niedawna definicja marki osobistej czyli personal brandingu była następująca: „Personal branding – strategia marketingowa inwestowania w budowanie reputacji i zwiększania swojej wartości na rynku pracy za pomocą specjalistów ds. wizerunku. Personal branding rozpowszechniony jest szczególnie w anglosaskiej tradycji biznesu i budowania wizerunku (zarządzanie osobą jako marką). Strategia personal branding stosowana jest przez osoby publiczne – polityków, dziennikarzy, aktorów, sportowców, ludzi nauki, menedżerów. Konsultanci wizerunkowi budujący reputację osób publicznych są nieodłączną częścią ich sukcesu. Zadania z zakresu personal branding realizowane są najczęściej przez wyspecjalizowane w działaniach na rzecz marketingu politycznego agencje PR.”

Wraz z pojawieniem się mediów społecznościowych pojęcie personal brandingu zmieniło się i przestało być elitarne. Dziś marką osobistą jest – a raczej może stać się – każdy z nas. Mówiąc w uproszczeniu – „marka osobista to JA, mój wizerunek jaki pokazuję światu oraz wartości jakie reprezentuję i mogę zaoferować innym”.

Marka osobista a wizerunek osobisty. Na czym polega różnica?

Wizerunek osobisty to publiczne postrzeganie naszej osoby, czyli to co pokazujemy i chcemy pokazywać innym. Wizerunek może być kreowany pod publiczność – a więc ukazywać tylko niektóre aspekty naszego życia i ukrywać inne. Wizerunek to nasze zewnętrzne oblicze, pod którym możemy i mamy prawo ukryć naszą prywatność.

Swój wizerunek budują (często z pomocą specjalistów) osoby publiczne, eksponowane ze względu na rolę czy pracę na nadmierną ciekawość mediów i mas. Niektóre informacje o życiu prywatnym mogą być elementem świadomej kreacji wizerunku, gdyż napędzają ciekawość publiczności, a więc i rezonans medialny, a tym samym popularność.

Marka osobista to natomiast kombinacja naszych wartości, umiejętności, wiedzy, zdolności budowania naszego wizerunku, autorytetu, komunikacji i więzi z innymi. Wszystko to może stać się naszym produktem (książka, dzieło sztuki, utwór muzyczny, tekst, fotografia, film, kurs, lekcje jogi czy języka, przekazywanie umiejętności, rękodzieło, produkt unikatowy, itp), lub usługą (coachcing, konsultacja, porada, wykonanie zadania, rozwiązanie problemu, stworzenie wartości wymiernej lub niewymiennej, itp.).

Charakterystyką marki osobistej jest wszystko to, co cechuje brand przemysłowy – czyli: nazwa (najczęściej jest to imię i nazwisko), logo, symbol (lub kombinacja imienia i nazwiska ujęta w nazwę lub logo), spójna identyfikacja graficzna, strategia komunikacji marki osobistej i umiejętność wykorzystania do tego Internetu oraz mediów społecznościowych.

Celem budowania marki osobistej może być zaistnienie w świadomości innych lub w swojej branży, budowanie autorytetu lub reputacji, docieranie do klientów lub odbiorców, stworzenie własnego produktu fizycznego lub wirtualnego. Jednym zdaniem: marka osobista służy sprzedawaniu siebie.

Do czego jest mi potrzebna marka osobista?

Niektórzy mają naturalną zdolność do budowania personal brandu. Inni nie wiedzą w ogóle, że istnieje możliwość stworzenia własnej marki osobistej i że można się tego nauczyć korzystając z kursów czy indywidualnej pomocy „personal brandera”.

Niektóre marki osobiste, choć próbują zaistnieć są bardzo słabe i zupełnie nieświadome swojego potencjału. Zbudowanie marki osobistej jest sztuką, bo wymaga wiedzy, czasu i strategii. Przynosi jednak olbrzymie efekty i satysfakcję, a przede wszystkim klientów. Jeżeli więc zastanawiasz nad stworzeniem własnej marki osobistej lub nad błędami, które popełniasz przy jej tworzeniu, trafiłeś w dobre miejsce.

AGNIESZKA ZAKRZEWICZ
dziennikarka, pisarka, specjalistka od mediów społecznościowych i marketingu cyfrowego

Czego potrzebujesz, by stworzyć markę osobistą? – przeczytaj więcej na ten temat w kolejnych artykułach zapisując się na mój newsletter

Zapisz się na NEWSLETTER!

Chcesz w pierwszej kolejności otrzymywać informacje ode mnie?

Dołącz do AZ-SOCIALMEDIAPRESS Blog

Please follow and like us:

Privacy Preference Center

Close your account?

Your account will be closed and all data will be permanently deleted and cannot be recovered. Are you sure?

Are you sure?

By disagreeing you will no longer have access to our site and will be logged out.

SHARE
Facebook
Facebook
Instagram
LinkedIn
YouTube
YouTube
Pinterest
Google+
Google+
http://az-socialmediapress.com/2018/04/30/personal-branding-a-z-czym-to-sie-je