Jakie będą trendy mediów społecznościowych w latach 2018-2021? Wprawdzie mamy maj 2018 – czyli już połowę roku, ale na przestrzeni ostatnich miesięcy w świecie wirtualnym wydarzyło się tak wiele, że temu tematowi postanowiłam poświęcić artykuł.

W pierwszych dniach maja odbyła się doroczna konferencja Facebooka – F8, na której Mark Zuckerberg zaprezentował nowości, nad którymi pracuje jego firma i z jakich będziemy mogli korzystać już wkrótce. Zaufanie do Facebooka zostało ostatnio nadszarpnięte przez aferę Cambridge Analytica, nie zmienia to jednak faktu, że FB to najbardziej popularne z mediów społecznościowych na całam świecie. 25 maja 2018 r. wchodzi w życie rozporządzenie GDRP/ RODO o ochronie danych osobowych. Wszystko to wpłynie na świat mediów społecznościowych i na pracę w Internecie.

Jakie wskazówki dla marketingu i businessu?

W 2017 r., z mediów społecznościowych korzystało 2,46 miliardów ludzi i szacuje się, że w ciągu nadchodzących trzech lat liczba ta przekroczy 3 miliardy. Użytkownikami Social Mediów będzie więc 1/3 światowej populacji. Są to dane, których nie można lekceważyć.

Wiodącymi platformami będą nadal Facebook i Instagram. Na trzecim miejscu plasuje się LinkedIn.

  • Facebook: 2.07 miliardów aktywnych użytkowników
  • Instagram: 800 milionów aktywnych użytkowników
  • Twitter: 330 milionów aktywnych użytkowników
  • LinkedIn: 500 milionów aktywnych użytkowników
  • Pinterest: 200 milionów aktywnych użytkowników
  • Snapchat: 178 milionów aktywnych użytkowników

Źródło: Raport Buffer Social 2018

Pomijając Instagram i Snapchat, które narodziły się jako aplikacje używane niemal wyłącznie za pośrednictwem telefonów komórkowych, należy odnotować zwiększenie użytkowania mediów społecznościowych ze smartphonów: 94% Facebook, 82% Twitter, 80% Pinterest i około 60% LinkedIn.

Rodzi się nowy fenomen: aplikacje chat wyprzedzają media społecznościowe

Na przestrzeni ostatnich trzech lat rozwój aplikacji do obsługi wiadomości błyskawicznych, stał się bardzo ważnym fenomenem. WhatsApp i Facebook Messenger są już nieodłączną częścią naszego życia. Liczba aktywnych użytkowników miesięcznych przekroczyła nawet cztery główne platformy społecznościowe (Facebook, Instagram, Twitter i LinkedIn).

Co oznacza to dla businessu i marketingu? Najprawdopodobniej już wkrótce odejdzie w zapomnienie marketing telefoniczny (wiele osób od dawna zrezygnowało z telefonów stacjonarnych i woli otrzymywać od firm sms-y, niż być nękana telefonicznie). Na drugi plan przejdzie również DEM (Direct Mail Marketing) – zwłaszcza, że nowe rozporządzenie o ochronie danych osobowych, utrudnia marketing e-mail i chroni wreszcie użytkowników przed nadmierną ilością spamu w skrzynkach e-mailowych.

Z drugiej strony klienci sami wskazują drogę komunikacji: większość osób woli kierować zapytania przez Facebooka, otrzymując w ten sposób szybką odpowiedź. Do użytku w niektórych krajach (Włochy, Indonezja, Meksyk, Wielka Brytania i USA), wszedł już WhatsApp Business, który na pewno wprowadzi rewolucję w dziedzinie obsługi klienta. Warto znać trendy mediów społecznościowych i brać je pod uwagę w planowaniu komunikacji marketingowej.

Wzrostowe trendy mediów społecznościowych: wideo, transmisje na żywo i streaming

Fakt, że stajemy się cywilizacją „oglądaczy” i że kończy się era druku – podkreślałam już wielokrotnie w moich artykułach z cyklu „Jak media społecznościowe zmieniły świat” na AZ-SOCIALMEDIAPRESS blog. Chciałabym raz jeszcze wrócić do tego wątku. Jak pisze Daniela Chiorboli z Ninja Marketing w artykule 5 social media trend da non sottovalutare nel 2018, ostatnie badania rynkowe wskazują na to, że treści wideo wywołują dwukrotnie większe zaangażowanie niż inne formaty, mając przez to większy zasięg organiczny.

Historie na Instagramie, Facebook Streaming i transmisje na żywo, Native Videos LinkedIn, vlogowanie, wideobogi, itd., to niepodważalny fenomen, którego nasilenie obserwujemy w tym roku. Jak podkreśla włoska specjalistka od strategii mediów społecznościowych: „Dane te nieuchronnie wpływają również na inwestycje marketingowe: według badania przeprowadzonego przez Animoto ponad 50% respondentów planuje zwiększyć swoje wydatki na reklamy wideo na Facebooku (63%), na YouTube (60%), na Twitterze (52%) i na Instagram (50%)…. Według analizy przeprowadzonej przez eMarketer, tempo wzrostu inwestycji reklamowych w mediach społecznościowych wynosi około 20% rocznie; do 2020 r. wydatki te będą nawet przewyższać wydatki na reklamy w gazetach.”

Agnieszka Zakrzewicz
dziennikarka, pisarka, specjalistka od mediów społecznościowych i marketingu cyfrowego

Please follow and like us:

Privacy Preference Center

Close your account?

Your account will be closed and all data will be permanently deleted and cannot be recovered. Are you sure?

Are you sure?

By disagreeing you will no longer have access to our site and will be logged out.

SHARE
Facebook
Facebook
Instagram
LinkedIn
YouTube
YouTube
Pinterest
Google+
Google+
http://az-socialmediapress.com/2018/05/07/trendy-mediow-spolecznosciowych